Nalewka z borówek, lato bez lata i walka o warzywniak zakonczona

Warzywniak to mój ogród warzywny. Pr zestalam już walczyć z królikami, borsukami i jeleniami. Nie mówiąc już o ślimakach. Niech jedzą i niszczą wszystko. Jest mi już wszystko jedno. Poziomki i truskawki są zjadane przez ptaki. Ale i tak jest to mała strata, przeważnie są niesłodkie, albo umierają przed dojrzeniem. Brak słońca i ciepła. Nie było lata w tym roku, kwiecień był ładniejszy i cieplejszy niż maj i czerwiec. W lipcu było parę ładnych dni. Sierpień jest zimny i deszczowy. Cóż, natura.
Teraz mając swój ogródek, zrozumiałam, dlaczego ogrodnicy, farmerzy z przyjemnością zabijają króliki i z ochota trują ślimaki, stonki, biedronki i tym podobne stworzenia.
Mimo tak brzydkiego lata, owoce obrodziły prawie w takich ilościach jak ślimaki w tym roku. I zrobiłam nalewkę z borówki kanadyjskiej. Duzo bardzo borówek, trochę cukru i litr 90% spirytusu. W listopadzie powinna już być idealna do konsumpcji. Pierwszy raz zrobiłam dwa lata temu i była naprawdę rewelacyjna.
Będę robić tez nalewkę z gruszek. Znalazłam ciekawy przepis. Z jabłek będę robić chutney. jedno tradycyjne chutney, a drugie w kombinacji gruszkowo-jablkowej.

Powracając do natury, jest ona może i piękna ale zawsze powiązana z niszczeniem. Jak to idealnie ujął w słowa Francis Bacon
"Even within the most beautiful landscape, in the trees, under the leaves the insects are eating each other; violence is a part of life" - Nawet w najpiękniejszym krajobrazie, na drzewach, pod liśćmi insekty zjadają się nawzajem; przemoc jest częścią życia.

Komentarze

  1. Absolutna prawda. Albo ty zjadasz kogoś, albo ktoś ciebie nadgryza. Ot i cała natura :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze zastanawiam sie skad bierze sie ten argument, ze czlowiek jest tak podly i okrutny. Cala natura jest taka. Moze my robimy to czasami z wyrafinowaniem, ale na przyklad samice pajaki maja tak niesamowicie inteligentne i wyrafinowane formy zabijania samcow, ze w sumie to my jestesmy dosc prymitywni.
    Co u ciebie slychac? Duzo blogujesz, to wiem, bo czytam :-))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty