Tomasz Krawczyk - Prawda i Szczerosc - wystawa w Galerii Sztuki w Łodzi

To co jest najbardziej cenne w sztuce, to jest szczerość wyrazu i prawdziwość wypowiedzi. Cenne i rzadkie. Takie są obrazy Tomasza Krawczyka. Można je zobaczyć w Galerii Baluckiej, w Łodzi na Starym Rynku.
www.miejskagaleria.lodz.pl.
Zawsze jak przechodzę obok Starego Rynku, zaglądam do Galerii Bałuckiej. Bardzo często prezentowane są tam dobre obrazy, grafiki, rysunki czy też instalacje. I zawsze jest pusto. W każdym razie zawsze jak ja tam jestem. Myślę, że trzeba zaakceptować te ewidentną prawdę, że większość mieszkańców tej planety, nie jest zainteresowana sztuką. Jeśli już muszą to odwiedzają obowiązkowe muzea na świecie - te które polecają standardowe przewodniki. Louvre, Rjiksmuseum, British Gallery, Tate, MoMa itp. Gdziesz kiedys czytalam, że większość osób boi się odwiedzać galerie. Hm....ciekawe dlaczego? Obawa, że ktoś zada im pytanie, na które nie bedą znać odpowiedzi?! Myślą, że nie znają się na sztuce? A przecież nie o to chodzi, żeby się znać, chodzi o to, żeby się zakochać w jakimś obrazie czy innym wyrazie sztuki. To ma wzruszyć, wywołać uśmiech, smutek, złość, niechęć albo zauroczenie. Nie trzeba się znać na sztuce, dobra sztuka mówi sama za siebie.
Wracając do obrazów Tomasza Krawczyka – jego sztuka mówi sama za siebie.
Osobiście bardziej podobały mi się jego wielkie obrazy niż małe formy. Myślę, że lepiej daje sobie w nich radę. Portrety jego babci i jego samego były małego formatu i uważam, że były przeciętne. Tak samo obraz „Zabita mysz złapana na stropie”- ciekawa jako temat, ale namalowana bardzo płasko. Zdechła mysz była bardzo papierowata, nie myszowata. Jest to mały obraz 20x 31 cm. To jest cieżka praca i potrzeba do tego ręki mistrza miniatur. Ale Tomasz jest jeszcze bardzo młodym malarzem. Kto wie.
Mnie ujął obraz „Przeznaczenie”. Chlew, świnie i orczyk na którym się je wiesza. Mroczne, ale jak rzeczywiste i prawdziwe. Dramat życia świń i bycia.
Wystawa jest czynna do 14 kwietnia. Jak mieszkasz w Łodzi, koniecznie zobacz obrazy Tomasza Krawczyka. Dobre malarstwo, wrażliwe i prawdziwe. W dzisiejszym klimacie sztuki, rzadko spotykane.

A to jedyny image z obrazów z wystawy, który znalazłam online, nadający się do pokazania.

W pracowni nocą - olej na płótnie  - 160 cm x 191 cm 

Komentarze

Popularne posty