Życie w Dunchideock jest trochę tak jak bycie w raju

Życie w Dunchideock jest trochę tak jak bycie w raju, tak myślę. Blisko tego co wydaje nam się rajem. Nawet kiedy pada jest pięknie smutnawo, w kolorach przyćmionych zieleni. Konie się denerwują, króliki jak wściekłe buszują i niszczą. Ptaki latają ponad i pod, w górę i w dól, biegają, uganiają się za pożywieniem, za atrakcjami. Wczoraj dzieńciołek (Dendrocopos minor) starał się atkakować słup elektryczny. Walił tym dziobem i oczywiście nie mógł się wbić, bałam się, że złamie sobie ten dziubek i go przestraszyłam i odleciał. Nasz ogrodnik Marek twierdzi, że dzięcioły nie należą do zbyt cfanych ptaków, pomyślałam więc, że lepiej przestraszyć tego małego dzięciołka i uratować go od nagłej śmierci. Czasami na pobliskie łąki na których pasają się konie przychodzą jelenie. Są bardzo płochliwe, natychmiast uciekają jak widzą poruszających się z sapiensów. Raz mały lisek uciekał przed samochodem, jechaliśmy za nim bardzo wolno a on biegł i biegł, aż wreszcie wpadł na pomysł, żeby przedrzeć się przez żywopłot. Zywopłoty tutejsze są ogromne, bogate w pokrzywy, zioła, kwiaty i różne drzewka wyrastające na dziko. Parę rasy w roku farmerzy je podcinają, przycinają i ścinają. Inaczej nawet mały Smart miałby trudności, żeby przejechać.

Jak nie śpię to nad ranem, jeszcze przed wschodem idę do ogrodu. Ogród jest bardzo duży i pnie się do góry. Konie jeszcze w półśnie, króliki i ptaki uciekają w popłochu. Słońce tylko widoczne w pierwszych pionowych liniach czerwieni gdzieś za wzgórzami. Kwiaty jeszcze uśpione. Słychać tylko naturę a reszta jest ciszą.

Albo nocą taką dzisiejszą zaczarować się można zupełnie. Z prawej strony, księżyc trzy/czwarty w kolorach miedziowego złota na tle granatowego nieba, w dole chmury refleksujące światło księżyca, niebo usłane gwiazdami, z lewej strony resztki fioletów, śliwkowości i granatów zachodzącego gdzieś daleko słońca w oceanie a w dole Exeter zasypany światłem a my w tym naszym ciemnym ogrodzie, gdzieś pomiędzy kosmosem, ziemią, rzeczywistością i jej zaprzeczeniem. Fizyka kwantowa sprawdza się to inny czas i inna przestrzeń.

Komentarze

Popularne posty