Paranoia III - Wspaniały świat listka bobkowego.


Listek bobkowy zajmuje zdecydowanie odpowiedzialne i istotne miejsce wśród liści przeróżnych. Kiedy jeszcze jest na swoim drzewie i nazywa się liściem laurowym lub wawrzynowym, a drzewo na którym rośnie nazywa się Laurus nobilis, jest wiecznie zielony. Może nawet, mutując się i odradzając dożyć 100 lat.

Jako ususzony liść, staje się przyprawą i upikatnia różne dania mięsne. Polskie danie - bigos - jest niewyobrażalne bez liścia laurowego. Czy ktoś slyszał o garam masala albo o ogórku kiszonym bez tej przyprawy? Nie i basta.

Jest toksyczny, może nawet doprowadzić do dużych spustoszeń w ograniźmie, jeśli przypadkiem wypije się 10 litrów jego wywaru. Nie jest obrzydliwy jako syrop, trochę gorzkawy o silnym smaku.

Istotą liscia bobkowego jest to, że wszyscy słyszeli o nim i większości ludzi prawdopodobnie dodaje go do różnych dań, ale tak naprawdę jest niepozorny i niedoceniony.

Kiedyś dawno temu był gatunkiem szlachetnym i jako święte drzewo był poświęcony Apollinowi. W folklorze chińskim jest przekonanie, że ogromne drzewo laurowe rośnie na księżycu i jest niezniszczalne.

Liść bobkowy jest to formą frywolną o kształcie lancelowatym, acz zacną o wspaniałym, aromatycznym i mocnym smaku.

Liściu bobkowy, dzisiaj ja czczę cię o to, tym obrazem. Specjalnie dla ciebie, namalowany w najlepszych gatunkowo akrylach, i z zamiarem utrwalenia na zawsze twojego, autentycznego „Ciebie”.

Obraz składa się z dwóch blejtramów. Mały blejtram z moją sygnturą jest przymocowany do obrazu poświęconego listkowi bobkowemu. Sygnatura moja to odbicie mojej dłoni na blejtramie, ukłon w stronę malarstwa skalnego.

Komentarze

Popularne posty